• آخرین بروز رسانی : 1400/09/08

سوالات متداول

 
 •  چرا بايد خون اهداكنم ؟

خون سالم، نجات دهنده زندگي است. همه روزه درسراسرجهان بسياري از افراد به خون وفرآورده هاي خوني نياز پيدا مي كنند، بطوريكه از هرسه نفرمردم دنيا يك نفردرطول زندگي احتياج به تزريق خون و فرآورده هاي خوني دارند. بارز ترين مثال براي موقعيتهايي كه در آن نياز مبرم به خون وفرآورده هاي خوني مي باشد، عبارتست از زمان بروز حوادث وسوانح گوناگون نظير تصادفات رانندگي، سوختگي ها واعمال جراحي مانند جراحي قلب وپيوند، همچنين خانم هاي بارداردرحين زايمان، نوزادان و بخصوص نوزدان نارسي كه به زردي دچارمي شوند ازجمله ديگرنيازمندان به خون مي باشند. ازطرفي بيماران سرطاني كه تحت شيمي درماني يا اشعه درماني قراردارندنیز، ازجمله مصرف كنندگان خون وفرآورده هاي آن هستند واین در حالیست که بسياري ازديگربيماران، ناگزيرند براي بهرمندي ازيك زندگي نسبتاً طبيعي براي تمامي عمر، به شكل منظم خون دريافت نمايند، مانند بيماران تالاسمي.

درحال حاضر، با وجود پيشرفتهاي چشمگیر درزمينه علم پزشكي هنوز هيچگونه جايگزين مصنوعي براي خون ساخته نشده است و فقط خوني كه توسط انسانهاي نيكوكاراهدا مي شود، مي تواند جان انسانهاي ديگر را از مرگ نجات بخشد.

 • سن مناسب برای اهدای خون چند سال است؟

-    هر فرد بین 18 تا 60 سال که از سلامت کامل برخوردار باشد. اهداکنندگان مستمر می توانند تا سن 65 سالگی خون اهدا نمایند.
-    در هر بار اهدا چه مقدار خون گرفته می شود؟
-    در هر بار اهدا حدود 450 میلی لیتر خون گرفته می شود.
-    چند بار در سال می توانیم خون اهدا کنیم؟
-    آقایان هر سه ماه یکبار و خانمها هر 4 ماه یک بار می توانند خون اهدا نمایند.
-    چه مدت طول می کشد تا خون اهدا شده جایگزین شود؟
-    بدن شما در مدت 24 ساعت پس از اهدای خون حجم مایع از دست رفته را جبران میکند اما جایگزینی کامل خون از نظر سلولها و سایر اجزا حداقل 8 هفته زمان نیاز دارد.

 • آیا قبل از اهدا خون باید به سوالات زیادی پاسخ دهیم؟

-    بلی- سوالات متعددی پرسیده خواهد شد اما مطمئن باشید پرسش ها در حداقل زمان ممکن مطرح شده و برای هریک از آنها دلیل قانع کننده ای وجود دارد. هدف از این سوالات حفظ سلامت اهداکننده و بیماران گیرنده خون می باشد.برای تضمین سلامت خون و فراورده های خونی به همکاری صادقانه شما در پاسخ به این سوالات نیازمندیم .لازم بذکر است که کلیه پاسخ های شما کاملا محرمانه خواهد بود.

 • آیا اهدای خون باعث ابتلا به ایدز یا هپاتیت می شود؟

-    خیر- امکان ابتلا به ایدز یا هپاتیت یا سایر عفونت ها از طریق اهدای خون وجود ندارد(سوزن و کیسه مورد استفاده برای خونگیری نو،استریل و یکبار مصرف می باشد.

 • بعد از اهدای خون دچار کبودی و درد مختصر در ناحیه آرنج شدم، باید چیکار کنم؟

-    بروز کبودی مختصر در محل خونگیری که به علت تجمع اندکی خون در زیر پوست و بافت های اطراف می باشد. اهمیت بالینی نداشته و در عرض چند روز با جذب خون خود بخود برطرف می شود. در صورتیکه در روز بعد از خونگیری در محل ورود سوزن درد مختصری احساس کردید از کمپرس گرم و مسکنهای معمولی جهت بهبود استفاده کنید.

 • آیا نتیجه آزمایشهای من محرمانه می ماند؟

-    بلی، نام شما و نتایج کلیه آزمایشها محرمانه می ماند. در مورد بیماریهایی که کمیته کشوری پیشگیری وجود دارد بر اساس یک برنامه راز داری مشترک امکان آموزش راهنمایی درمان و مراقبت برای بیماران فراهم خواهد شد.

 • پلاکت فرزیس چیست؟

-    روش پیشرفته جمع آوری و تهیه پلاکت است که با استفاده از یک دستگاه پلاکت فرد اهداکننده جمع آوری و بقیه خون و اجزای آن به بدن فرد اهدا کننده بازگردانده می شود. در این روش 10-6 برابر روش معمولی پلاکت تهیه می شود.

 • آیا اهدای خون با اهدای پلاکت مغایرتی دارد؟

-    اهدای خون و اهدای پلاکت هیچ گونه مغایرتی با هم ندارند. هر فرد 4 هفته بعد از اهدای پلاکت می تواند خون اهدا کند و همچنین 8 هفته بعد از اهدای خون می تواند پلاکت اهدا کند.

 • رفتار پر خطر چیست؟

-    انجام بعضی رفتار ها در زندگی فرد را در معرض خطر ویژه ای برای ابتلا به عفونت های خطرناک مثل هپاتیتB ,C و ایدز قرار می دهد. بعضی از این رفتار ها عبارتند از:
مصرف مواد مخدر (بصورت تزریقی(
تماس جنسی خارج از چهارچوب خانواده
ابتلا به بیماریهای مقاربتی در 12 ماه گذشته
سابقه بازداشت یا زندان بیش از 72 ساعت
خالکوبی، حجامت، طب سوزنی، قمه زنی...
موارد نامبرده شده فرد را در معرض خطر برخی از بیماریهای ویرووسی قرار می دهد و لذا افراد با رفتارهای پر خطر شرایط اهدای خون را ندارند.

 • چه آزمایشاتی بر روی خون های اهدایی انجام می شود؟

برای اطمینان از سلامتی خون های اهدایی، تمام خون ها از نظر هپاتیتB,C و ویرووسHIV و سیفلیس آزمایش می شوند.آزمایشاتی مثل اندازه گیری قند و چربی و...بر روی خونهای اهدایی انجام نمی شود و در صورت تمایل می توانید به آزمایشگاههای سطح شهر مراجعه نمایید.

 • شرایط صدور کارت اهداکنندگان مستمر چیست؟

صدور کارت اهداکنندگان مستمر از وظایف واحد جذب می باشد و برای اهداکنندگان مستمری که بیش از سه بار اهدای خون سالم داشته اند صادر می گردد و رنگ آن با توجه به تعداد دفعات اهدا تا 10 بار اهدا کارت سفید، 10 تا 30 بار کارت سبز، 30 تا 50 بار کارت قرمز، 50 تا 100 بار کارت نقره ای و برای اهدای بالای100 بار کارت مستمر طلایی می باشد.